Warsztaty ze stowarzyszeniem Demagog

Walka z dezinformacją jest obecnie nieodłącznym elementem naszej współczesnej rzeczywistości informacyjnej. W związku z tym, 23 maja 2023 roku mieliśmy okazję uczestniczyć w inicjatywie zorganizowanej przez Poradnie Weryfikacji Informacji, pod przewodnictwem dr Magdaleny Cyrklaff-Gorczycy. Wydarzenie to obejmowało warsztaty oraz wykład, który skupiał się na problematyce fake newsów i sposobach ich zwalczania, prowadzony przez pana Adama Majchrzaka – analityka i mentora Akademii Fact-checkingu zrzeszonej w stowarzyszeniu Demagog.

Podczas wykładu mieliśmy możliwość poszerzenia naszej wiedzy z zakresu fałszywych informacji oraz oszustw internetowych, a także dowiedzieliśmy się, jak możemy skutecznie ich unikać. Omówione zostały również zagadnienia związane z deepfake, czyli technologią manipulacji multimediów. Spotkanie pozwoliło nam zapoznać się z metodami fact-checkingu, które służą do sprawdzania wiarygodności informacji.

Adam Majchrzak podzielił się również swoją wiedzą na temat zaawansowanej weryfikacji pochodzenia informacji. Dowiedzieliśmy się również, jak wygląda praca fact-checkera, jakie umiejętności i kwalifikacje są potrzebne w tej dziedzinie, oraz jak dbać o bezpieczeństwo podczas wykonywania tych zadań.

Na zakończenie warsztatów mieliśmy okazję praktycznie zastosować zdobytą wiedzę, przeprowadzając kilka ćwiczeń weryfikacyjnych na rzeczywistych przykładach fake newsów dostępnych w internecie. Dzięki temu mogliśmy wykorzystać nasze nowe umiejętności i rozwijać zdolność do rozpoznawania manipulacji i dezinformacji. Spotkanie z prelegentem ze stowarzyszenia Demagog było niezwykle pouczające i inspirujące. Dzięki zdobytym informacjom i umiejętnościom staliśmy się bardziej świadomi jako użytkownicy mediów i jesteśmy lepiej przygotowani do walki z dezinformacją. Chcieliśmy podziękować Poradni Weryfikacji Informacji za zaproszenie członków naszego Koła do udziału w warsztatach. 

[ngg src=”galleries” ids=”9″ display=”basic_imagebrowser”]Źródło zdjęć: Poradnia Weryfikacji Informacji i Profilaktyki Cyberpatologii (dostępne 05 czerwca 2023 roku https://poradnie.umk.pl/?task=news&action=one&id=17)

Scroll to Top
Skip to content